Mała Książka, Wielki Człowiek

Zapraszamy do udziału w akcji :)

Biblioteka Publiczna w Prudniku rozdaje wyprawki czytelnicze

na dobry czytelniczy start!

We wrześniu ruszyła kolejna odsłona kampanii ,,Mała książka - wielki człowiek'', organizowanej przez Instytut Książki. Pierwszy, pilotażowy projekt, w którym braliśmy udział rozpoczął się we wrześniu 2018 roku i trwał do 31 grudnia 2018 roku. Skierowany był wówczas tylko do trzylatków. Akcja, która miała na celu zachęcić rodziców do odwiedzania Biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem, cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. Dlatego w maju 2019 roku nasza Biblioteka zgłosiła się do kolejnej edycji projektu.

We wrześniu rozpoczęliśmy wydawanie nowych wyprawek czytelniczych, tym razem dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 6 lat). Każde dziecko, które jest lub dopiero stanie się Naszym czytelnikiem otrzyma wyprawkę czytelniczą. Tym razem na naszych małych czytelników czeka książka ,,Pierwsze czytanki dla...'', dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymują także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki naszej akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (Bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna ,,Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki'' przypomina o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania Biblioteki.

Ważnym celem projektu jest m.in. kształtowanie nawyku obcowania dzieci z książką od najmłodszych lat. Projekt ma również zachęcić rodziców do odwiedzania naszej Bibliotek, która dzisiaj nie tylko udostępnia zbiory, ale organizuje także szereg spotkań literackich ze znanymi autorami książek dla dzieci i dorosłych. Umożliwiamy także naszym czytelnikom udział w rożnego rodzaju konkursach, warsztatach, imprezach cyklicznych np.: ,,Noc Bibliotek'' czy ,,Narodowe Czytanie'' . Dzieci wyrabiając nawyk czytania, poznają naszą Bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

Zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców do Biblioteki Publicznej w Prudniku, filii miejskiej nr 2 na ulicy Kombatantów oraz do naszych filii wiejskich w: Łące Prudnickiej, Szybowicach, Rudziczce oraz Moszczance.

Więcej informacji o projekcie na naszej stronie www.bibliotekaprudnik.pl, naszym Facebooku oraz na wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/.