WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ

Wystawa: Zrzeszenie "WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ" w służbie Niepodległej poświęcona jest powstaniu i działalności zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie historii Zrzeszenia od 2.09.1045 roku to jest od momentu powstania do zakończenia swej działalności, którą datujemy na grudzień 1952 roku. WiN z założenia miał być organizacją polityczną, a nie wojskową, głównym i nadrzędnym jej celem było doprowadzenie do wolnych wyborów zagwarantowanych rezaz Wielką Trójkę w Jałcie i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom w Rzeczpospolitej.

Na wystawie bliżej przedstawiono sylwetki działaczy czterech Zarządów Głównych WiN i Delegatury Zagranicznej. Bardzo wymownie pokazano działalność propadandową, zbrojną, wywiadowczą i samoobronę. Natomiast osobne miejsce poświęcono zagadnieniu represji, infiltracji i w ostatecznym rozrachunku likwidacji WiN przez komunistyczny aparat represji i władzy.

Wystawa powstała w 60 rocznicę założenia organizacji Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a dzięki współpracy z delegaturą IPN w Opolu możemy prezentować ją w naszej bibliotece. Autorem wystawy jest Teodor Gąsiorowski; współpraca Wojciech Frazik, projekt graficzny Marta Drabik. Wystawa składa się z 28 drukowanych plansz formatu 70x100 cz. Ekspozycja prezentowana jest

w naszej bibliotece w dwóch częściach.

cz: I - od. 15.06.2016 do 8.07.2016 cz: II - od 11.07.2016 do 29.07.2016

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.