Wystawa "Słowem malowane"

Obrazy do dzieł Henryka Sienkiewicza

We wrześniu zapraszamy do naszej Biblioteki na wystawę:

"Słowem malowane – ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza".

Wystawa przedstawia dzieła malarskie inspirowane licznymi powieściami i opowiadaniami Henryka Sienkiewicza.

Ze względu na objętość wystawa będzie prezentowana w dwóch częściach. Pierwsza część poświęcona jest powieści historycznej "Quo Vadis". Sienkiewicz był wielkim miłośnikiem świata antycznego. Swoją fascynacją dzielił się z polskim malarzem - na stałe mieszkającym w Rzymie – Henrykiem Siemiradzkim. Obrazy Siemiradzkiego, przypominające czasy prześladowań pierwszych chrześcijan, wywarły na pisarzu niezatarte wrażenie i natchnęły go do napisania powieści „Quo vadis”. W tym roku przypada 125. rocznica wydania tego dzieła na łamach warszawskiej "Gazety Polskiej". Co ciekawe misję wykonania ilustracji do książki "Quo Vadis" Henryk Sienkiewicz powierzył na wyłączność nie Henrykowi Siemiradzkiemu a innemu malarzowi – Piotrowi Stachiewiczowi.

Wśród prezentowanych prac na wystawie znajdują się między innymi prace Piotra Stachiewicza, czy Jana Styki (który mimo protestów pisarza wykonał serię ilustracji na zlecenie francuskiego wydawnictwa Flammarion). Wystawę wypożyczyliśmy dla Państwa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Scenariusz do wystawy opracowała Pani Joanna Czarkowska-Pasierbińska oraz Pani Violetta Łabędzka.

W drugiej części znalazły się reprodukcje portretów bohaterów Trylogii, „Rodziny Połanieckich”, czy "Bartka Zwycięzcy" autorstwa Piotra Stachiewicza, seria rysunków Konstantego Górskiego i Stanisława Batowskiego, ilustracje Jana Rosena, Stanisława Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Chełmońskiego. Wśród ilustratorów dzieł Sienkiewicza znajdziemy również nazwiska Adama Setkowicza, Józefa Brandta oraz współczesnych nam artystów m.in. Jana Marcina Szancera, Szymona Kobylińskiego, Janusza Stannego, Franciszka Maśluszczaka. Istnieją ilustracje piękne pod względem artystycznym, ale także takie, które ocierają się o kicz. Warto to ocenić samemu.