"LEOPOLD TYRMAND. WOLNOŚĆ JEST W(NA) TOBIE"

Zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy

W 2020 roku przypadała 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty oraz 35. rocznica jego śmierci. Warto przypomnieć sobie autora kultowej powieści "Zły" oraz bezkompromisowego "Dziennika 1954". Tyrmand był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej polowy XX wieku. Pisarstwo Tyrmanda i Jego postawa stanowily wyzwanie rzucone ideologiom nowego ustroju. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. Jak wspominał Zbigniew Herbert: "na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżłbym bez niego te ciemne czasy". Rok 2020 w uznaniu za Jego wielkie zasługi był Rokiem Leopolda Tyrmanda .

BIBLIOTEKA PUBLICZNA w PRUDNIKU SERDECZNIE ZAPRASZA NA WYSTAWĘ POD TYTUŁEM "LEOPOLD TYRMAND. WOLNOŚĆ JEST W(NA) TOBIE"

Wystawa poświęcona została osobie pisarza i jego pasjom.
Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. W naszej pamięci pozostał jako jeden z najbarwniejszych ptaków PRL-u, ikona lat 50., popularyzator i wielki miłośnik jazzu, dandys swoich czasów, który wielką wagę przywiązywał do ubioru, „król bikiniarzy” (który sam się od zjawiska tego odcinał), mistrz autokreacji, który w dużej mierze sam tworzył własną legendę. Jego największym sukcesem literackim był wydany w 1955 roku „Zły”, powieść z wątkiem kryminalnym, której akcja toczy się wokół środowiska warszawskiej chuliganerii. Zachęcamy do bliższego poznania poprzez naszą wystawę sylwetki pisarza, który w czasach zniewolenia i przytłaczającej szarości, wyrywał się konwenansom, szukał swojej wolności i manifestował ją w miłości do jazzu, kobiet i mody. Scenariusz wystawy opracowały Aleksandra Okulus, Beata Stępniak.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do końca stycznia.

Serdecznie polecamy