Wystawa "Moje Camino"

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. "Moje Camino"

Fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane w Hiszpanii przez Małgorzatę Durkalec-Żytyńską. Ekspozycja jest efektem kilkudniowego pobytu autorki w Hiszpanii: trasia Santiago de Compostela - Fisterra - Muxia. Drogi św. Jakuba to szlaki pątnicze prowadzące z całej Europy do katedry w Santiago de Compostela, gdzie spoczywa ciało apostoła Jakuba. Pielgrzymi po dotarciu do Santiago podążają dalej, na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra i do Muxia. Legenda głosi, że Matka Boska przypłynęła do Muxii na kamieniu i ukazała się św. Jakubowi, by dodać mu sił w działaniach apostolskich. Z kolei Fisterra to miejscowość położona nad brzegiem Oceanu i uznawana jest od starożytności za prawdziwy koniec świata, za miejsce, gdzie zaczyna się nowe życie. Pielgrzymi przybywając do tego miejsca palą swoje pokutne ubrania, buty i obmywają się w wodach Atlantyku, by tym samym zacząć życie od nowa. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wystawa prezentowana jest w Naszej Bibliotece od 1 do 31 października. Dodatkowo zapraszamy do Czytelni, gdzie prezentowane są książki związane z tematem Wystawy.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Malinowska

Biblioteka Publiczna w Prudniku